Archa č. 5 - obálka„Prázdniny s lidmi, které opravdu milujete, se opakovaně stávají nezapomenutelnou jízdou v luxusu,“ končí Marie Molková svůj úvodník nazvaný Připoutejte se, prosím. Otevírá jím letošní páté číslo tištěného zpravodaje ČRDM Archa, jehož námět se vrací do období letních prázdnin. Je zřejmé, že tematické články zavedou čtenáře Archy především na místa tradičně spojená s činností dětských a mládežnických spolků – na tábory.

    Sdělovací prostředky přinesly počátkem srpna zprávy o tom, že brněnští hasiči museli evakuovat největší skautský mezinárodní tábor v České republice, Orbis 2006. Jakkoliv média líčila událost dramaticky, byla přece jen o poznání klidnější. Bohužel, do reportáží se mnohdy nevešly základní informace o táboře samotném, a tak je na stránkách Archy díky ochotě šéfredaktora časopisu Skauting Marka Bárty nabízíme.

    S vedoucí redaktorkou portálu Adam Radkou Páleníkovou se zájemci zatoulají do kraje Oty Pavla kolem Berounky. I když – anebo možná právě proto, že – její cesta neměla žádný předem pevně stanovený cíl, nebylo příliš těžké tam potkat tábor. „Brzy jsem se dozvěděla, že jestli se o něco v tomhle táboře nemusíme bát, pak je to zdraví. Tolik vyškolených zdravotníků hned tak každý tábor nemá. Inu, vždyť pořadatelem tábora je Mládež Českého červeného kříže,“ poznamenala autorka. Mezi „červenokřižáckou“ mládež na prázdninách se v „pětce“ Archy ostatně podíváme ještě jednou. Kristýna Makovcová totiž navštívila tábor Doktora Dam di Dam, a to právě v době, kdy tam zamířila i kontrola z MŠMT a štáb České televize. Jak to všechno na táboře, pojmenovaném po dávném hitu Václava Neckáře, nakonec dopadlo? Kontrola byla spokojena a děti se těšily, až se večer uvidí v televizi…

    Jehlany malebných indiánských týpí na prostorné louce u Kosího potoka – typický obrázek z tábora mělnického kmene Ligy lesní moudrosti Scagawea. Letošní tábor v historii kmene šestnáctý – na Kosím potoce čtvrtý – a především, jak si trefně poznamenal kontrolor z ministerstva školství, „plně vybavený vším, co je potřeba v divočině. Opět bez elektriky…“.
    Kdo bude mít zájem, dozví se také, proč je Zeměpisné společnosti Morava louka malá a jak to přijde, že na Nouzově vyrostla základna NASA. Nebo že stovky Brontosaurů pomáhaly přírodě, že se skupina mladých lidí péčí Letního domu vypravila na mezinárodní juniorské setkání v Německu a že čeští tomíci na táboře na Slovensku vytvořili rekord, který byl pak zapsán do české knihy rekordů a kuriozit. V Arše se můžete dočíst o tom, jak vypadala letní „stáž“ zahraničních hostů ze zemí Evropské unie na prázdninovém táboře TOM Chippewa i o tom, jaké byrokratické mety musíte zdolat, pokud chcete pozvat do ČR na mezinárodní seminář účastníky či lektory z některých zemí, které jsou nám jinak geograficky relativně blízko…

    Fotbal pro rozvoj je název projektu INEXu – Sdružení dobrovolných aktivit. V rámci tohoto projektu, podporovaného mj. reprezentačním obráncem Tomášem Ujfalušim, u nás sehrál sérii utkání i tým z Keni, a to pod jménem nevládní organizace MYSA. Ta sdružuje fotbalové ligy a sociální programy určené pro zlepšení těžké životní situace dětí v afrických slumech. Archa přináší informace i o tomto projektu.

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 5/2006 prohlédnout ZDE.

    Autor