FoSJeden ze svých svátků oslavila o uplynulém víkendu lidová písnička. Dva galakoncerty lidové písně pod názvy „Zpěváček _ Slávik“ a „Zpíváme pro radost“ se uskutečnily ve dnech 7. a 8. října 2006 v Národním domě na Vinohradech a na Žofíně. Staly se úspěšným pokračováním dlouholeté spolupráce organizátorů soutěží dětského lidového zpěvu v České a Slovenské republice.

    Slávek Hrzal, ředitel ankety Zlatý Ámos a Ivana Krumplová, 13. Zlatý Ámos startují další ročník oblíbené ankety. Příležitost představit se pražskému publiku přivítalo již v sobotu 7. října v Národním domě na Vinohradech 7 dětí – finalistů Celostátní přehlídky dětských zpěváků lidových písní ČR, 7 dětí – finalistů celostátní soutěže Slávik Slovenska a spolu s nimi „malí vyslanci“ lidového zpěvu z Bulharska, Maďarska a Rumunska. Doprovodili je Orchestr lidových nástrojů VUS Ondráš Brno pod vedením Lubomíra Graffeho, Orchester ľudových umeleckých nástrojov Slovenského rozhlasu Bratislava pod vedením Miroslava Dudíka a Lidová muzika z Třemošné pod vedením Dalibora Bárty. Podíl učitelů na přípravě dětí byl zdůrazněn vyhlášením nového ročníku ankety Zlatý Ámos (podrobnější informace na adrese www.zlatyamos.cz ).

    Na druhém z koncertů, nazvaném „Zpíváme pro radost“, který se konal na Žofíně v neděli 8. října, doplnili nejlepší z malých zpěváků také další účinkující: Peter Dvorský, Štefan Babiak, Ludmila Malhocká, dívčí sbor a taneční soubor VUS Ondráš Brno. Doprovodili je opět Orchestr lidových nástrojů VUS Ondráš Brno pod vedením Lubomíra Graffeho, Orchester ľudových umeleckých nástrojov Slovenského rozhlasu Bratislava pod vedením Miroslava Dudíka, Lidová muzika z Třemešné od vedením Dalibora Bárty a také letos obnovený Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů pod vedením Františka Černého. Jejich vystoupení se stalo krásným dárkem nejen pro návštěvníky koncertu, ale také vysokým oceněním dětského zpěvu a lidové písně. Koncerty slovem provázeli Adriana Domanská, Marcela Heříková a Petr Jančařík.

    Zajímavým připomenutím minulých ročníků „zpěváčků“ byla vystoupení vítězky z roku 2003 Jany Otáhalové a loňského vítěze Libora Macháčka, kteří ukázali nejen přetrvávající zaujetí lidovou písní, ale také zrající hlasové i interpretační dispozice. Velmi vyrovnané, ale v projevu také velmi rozmanité výkony předvedli slovenské vítězky obou soutěžních kategorií Miriam Bystričanová a Denisa Kopačková, stejně jako jejich čeští kamarádi z „medailových pozic“ Petra Hrubošová , která dnes slaví třinácté narozeniny, Josef Štefan a Lukáš Přib. Ze zahraničních účastníků na tomto koncertě vystoupili Julia Kubinyi z Maďarska a Gavril Morosan z Rumunska. S Petrem Dvorským si návštěvníci koncertu mohli zazpívat „Když sem šel z Hradišťa“ a „Keby ste to mamko moja vedeli“ . Jaroslav Svěcený zaujal nejen tradičním virtuózním výkonem, ale také neobvyklým repertoárem, když zahrál vlastní skladbu Jazzperanto folklorico a poté za doprovodu cimbálové muziky VUS Ondráš vystřihl známý „Orange express“. Ludmila Malhocká pak upozornila publikum, že její dosud ne příliš dlouhá spolupráce s BROLNEM přináší zajímavé plody, které budou jejich společným návštěvníkům určitě chutnat. Výrazným obohacením koncertu pak byla vystoupení obou dalších složek brněnských „Ondrášů“. I ona ukázala, že autorský tým, který tvořili Aleš Smutný, Radim Snopek a Čestmír Komárek, měl dramaturgii koncertu šťastné ruce.

    Pořadateli koncertů byli Folklorní sdružení ČR a Městská část Praha 1 ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvem kultury ČR, Asociací krajů ČR, Hlavním městem Praha, Hasičským záchranným sborem ČR Praha, Folklorní unií na Slovensku, Přípravným výborem Slávik Slovenska, Národním osvětovým centrem SR, Národním domem na Vinohradech, Palácem Žofín, regionálními sdruženími FoS ČR, Mostem naděje – nadačním fondem a VUS Ondráš Brno.

    Záštitu nad oběma koncerty převzali poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jiří Paroubek, náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Pavel Štefka, primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a Peter Dvorský.

    Generálním partnerem koncertů byla společnost MAITREA. Koncerty dále podpořili ACR Alfa, Agentura NKL Žofín, AŽD Praha, Durisol, ELTODO, FITAZ s.r.o., Hotel Modrá růže, HORST s.r.o. – Hotel Opatov, KPM DONSULT, a.s., Masive, Mezinárodní Visegrádský fond, NAVATYP, a.s., OSA – Ochranný svaz autorský, PARS NOVA, a.s., Správa služeb Městské policie hl. m. Prahy TG Tisk Lanškroun a další.

    Mediálními partnery koncertů byli Český rozhlas, Slovenský rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz , mediální spolupráce Haló noviny.

    Mezi významné hosty koncertů patřili poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Anna Čurdová a Josef Smýkal, senátor P ČR Adolf Jílek, náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Pavel Štefka, velvyslanec Bulharské republiky Zdravko Popov, rada Velvyslanectví Čínské lidové republiky Tao Wenxue, rada Velvyslanectví Republiky Indonésie Gustaav R. Ferdinandus, primátor Města České Budějovice Miroslav Tetter, předseda Správní rady Mostu naděje – nadačního fondu Antonín Koláček, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, generální ředitel Národního divadla Praha Jan Mrzena, předseda kulturní komise Městské části Praha 1 Vladimír Vihan, tajemnice školského a kulturního výboru Senátu P ČR Marta Hubová, představitelé Folklorního sdružení ČR a regionálních folklorních sdružení a řada dalších.

    Autor