Obálka Archy č. 7/2006Mladí lidé a ochrana přírodního a kulturního dědictví – tak zní téma sedmého čísla tištěného zpravodaje ČRDM Archa. Čtenáři v něm najdou mimo jiné informace o druhém ročníku vlastivědné soutěže Má vlast v srdci Evropy – poznej ji a chraň, o brontosauřích víkendových akcích na pomoc přírodě či o dvou galakoncertech lidové písně Zpěváček-Slávik a Zpíváme pro radost. S Archou se také mohou vypravit do koruny listnatého velikána v rámci akce Den stromů na Chaloupkách, mezi členy Klubu mladých Filadelfia, a dokonce i do exotické Indie.

    „Není nutné sázet každý den nový strom, ale zkusit by se to mohlo. Každopádně přírodní a kulturní bohatství se stává tím nejdůležitějším statkem. Cenností, kterou nám tu zanechali takoví machři, jako byl můj Karel IV.,“ zamýšlí se Marie Molková v úvodníku Dějiny naší budoucnosti. A hned pokračuje: „Nebojujme tedy za větší hypermarkety na úkor obyčejného parku. Nezvedejme ruku za pokračování stavby, která má své základy ve starověkém městě. Nevykrádejme si sejf plný drahokamů…“

    Soutěž Má vlast v srdci Evropy – poznej ji a chraň má sice dlouhý název, ale je šitá přímo na tělo školám i sdružením dětí a mládeže. I ti nejmladší se mohou zúčastnit některé z osmi kategorií: mohou třeba zjišťovat stav zanedbávaných památek, seznamovat se s jejich dějinami, nebo dokonce začít pečovat o nějaký pomníček, kapli a apod. Najdou i další zajímavé úkoly. Druhý ročník soutěže opět vyhlásila Památková komora spolu s ČRDM.

    Dobrovolnický program Akce příroda, který Hnutí Brontosaurus organizuje již šest let, je specifický kombinací práce na pomoc přírodě a záchraně životního prostředí se vzděláváním účastníků a doprovodným programem. Splňuje tak i výchovné a vzdělávací funkce, a to formami specifickými pro Hnutí Brontosaurus: prací, hrou, vlastním příkladem a pobytem v přírodě.

    Jeden ze svých svátků oslavila lidová písnička, a sice dvěma folklorními galakoncerty. Zpěváček-Slávik a Zpíváme pro radost jsou názvy, pod nimiž se počátkem října uskutečnily v Národním domě na Vinohradech a na Žofíně. Staly se úspěšným pokračováním dlouholeté spolupráce organizátorů soutěží dětského lidového zpěvu v České a Slovenské republice, napsal Jiří Pokorný z Folklorního sdružení ČR.

    Stovka návštěvníků využila nádherného počasí a vydala se do Nové Brtnice, kde středisko Chaloupky pořádalo tradiční Den stromů. S pomocí lan a horolezců ze Zeměpisné společnosti Morava se děti i dospělí dostali do výšky 15 metrů a užívali si mohutné koruny buku. Společně také vytvořili pod rozhlednou velikou mandalu. Návštěvníci si mohli užívat pocitovou stezku, lehnout si pod lípu a sledovat její korunu, projít se bosky po lesním trávníku, obejmout strom…

    „Všechny dobrovolnické projekty mají nějaký problém, ale stojí za to – poznáte lépe sebe, nekonečnost hranic, jinou kulturu, zemi, lidi, styl myšlení i života – a ten je právě v Indii zcela výjimečný. No řekněte, kde jinde najdete chrámy, kde cítíte až mysticky posvátnou atmosféru, či místa, kde vám dají 24 hodin denně zadarmo najíst a napít? Získáte zkušenosti, nadhled a možná, že při troše štěstí opravdu trochu pomůžete.“ Nebojte se Indie!, nabádá čtenáře Archy z vlastní zkušenosti v daleké zemi Hana Svobodová.

    „Obecně je v dnešní době velice těžké něčím zaujmout děti a mládež ve volném čase, natož abychom je přivedli k nějaké dobrovolné práci pro společnost. Na severu Čech v malém městečku Mikulášovice se to daří, a to nejen se členy turistického oddílu mládeže, ale i s dětmi neorganizovanými, kterým jdou právě „tomíci“ příkladem,“ píše Tomáš Fúsek. S Asociací TOM budou mít čtenáři Archy č. 7 tu čest ještě jednou, a to v „Jedenadvacítce na Polaně“, kam je pozval Mojmír Nováček.

    Letní tábory v přírodě, anglický kemp, sjíždění řeky Ohře, klub Awany, komunitní centrum… to je jen malý vzorek možností, které nabízí zájemcům Klub mladých Filadelfia. Cílem je vytvářet takové podmínky, aby mohli mladí lidé aktivním a atraktivním způsobem trávit svůj volný čas, říká předseda zmíněného členského sdružení ČRDM Stanislav Czudek.

    K věcným výsledkům 24. Valného shromáždění ČRDM, konaného 12. října 2006, náleží kromě jiného rozšíření členské základny o tři nová juniorská uskupení, a to včetně Krajské rady dětí a mládeže Karlovarska. Počet krajských mládežnických rad zastřešených ČRDM se tak zvýšil ze tří na čtyři; aktuální celkový počet členských sdružení nyní činí devadesát pět. K poslednímu valnému shromáždění, se vrací článek uvnitř čísla.

    Malý vzorek toho, čím se některé z organizací zastřešených Radou zabývají, najdou čtenáři také v rubrice Ze sdružení. Dětská tisková agentura propaguje nový ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos; s bruntálskými debrujáry se vydáme mezi dinosaury, s junáky do nově otevřeného skautského domu Krajinská a díky článku Radky Páleníkové blíže poznáme mezinárodní organizaci IFM-SEI (International Falkon Movement – Socialist Educational International), k níž náleží sdružení Pionýr.
    Na dveře už co nevidět zaklepe další ročník mezinárodních veletrhů cestovního ruchu GO! a Regiontour 2007. Možnost prezentovat se na nich mají i dětská a mládežnická sdružení – členové ČRDM (loni ji využil např. INEX-SDA, Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Altus, Pionýr, Asociace malých debrujárů ČR aj.). Celá letošní expozice bude zvát také na 8. ročník celostátní Bambiriády. Na zmíněné brněnské veletrhy upozorňuje v Arše text Cestování pro každého.

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 7/2006 prohlédnout ZDE.

    Autor