Archa č. 7/2007 - zpravodaj o výchově a využití volného času dětí a mládeže Evropská unie a mládež, zní téma sedmého letošního čísla Archy – zpravodaje vydávaného Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). A tak se čtenáři mohou dozvědět něco víc o fungování Evropského fóra mládeže (díky rozhovoru se členkou jeho výkonného výboru Monikou Novosádovou), zamyslet se nad tím, co přinesl práci s dětmi a mládeží Evropský rok 2007, i nad vztahem mládeže a Unie obecně. Nová Archa kromě jiného také představí další z členských sdružení ČRDM, kterým je tentokrát Moravská hasičská jednota.

    „Česká republika je pro mnohé tolik známým srdcem Evropy. Češi však mohou býti doma v celé Evropské unii,“ konstatuje Marie Molková ve svém úvodníku nadepsaném Evropské povídání. „Znamená to tedy, že naše děti mohou prožívat prázdniny třeba v Bulharsku a společně s americkou expedicí hledat v Černomoří Noemovu Archu. V Belgii zažít typický vánoční zvyk, kdy všichni mladí i staří po rodinné oslavě 25. prosince jdou odpoledne bruslit na zamrzlé kanály. Nemusíme už o Malé mořské víle jen číst. V „našem“ Dánsku si prohlédneme ženu symbolizující obrovskou lásku, kterou hned tak něco nezlomí…“

    Monika Novosádová, která má v Evropském fóru mládeže (Bureau) na starosti vzdělávání a rozvoj práce s mládeží ve střední Evropě, odpovídala v rozhovoru pro Archu na otázky ředitelky Kanceláře ČRDM Michaely Přílepková. Jaké má zkušenosti v této oblasti a kudy se klikatila cesta, která ji dovedla až do Bruselu? Může Bureau vůbec nějak ovlivnit práci „obyčejného“ vedoucího oddílu? A nehrozí našim dětským organizacím, nyní tak pestrým v jejich rozmanitosti, v EU unifikace podobná té v obchodní sféře? Odpovědi Moniky Novosádové spolu se stručným profilem Evropského fóra mládeže najdete uvnitř sedmého čísla Archy.

    Jako nejbohatší na evropské aktivity s dosahem na děti a mládež i dobrovolnou práci s nimi za posledních mnoho let hodnotí pomalu již končící rok 2007 předseda ČRDM Pavel Trantina. Evropský summit mládeže v Římě, Evropský týden mládeže v Bruselu, dvě European Youth Events v Kolíně nad Rýnem a v Lisabonu; instituce EU letos vydaly několik zásadních dokumentů a v Evropě byly také představeny dva důležité nástroje pro uznávání zkušeností nabytých dobrovolnou prací s mládeží; navíc se završila evropská kampaň „All different, all equal“… Spolu s autorem můžete posoudit význam těchto aktivit.

    Mobilita, participace a interkulturní dialog vystihují podle viceprezidenta IFM-SEI a zahraničního tajemníka Pionýra Jiřího Leta asi nejjasněji aktivity mládeže na evropské úrovni. K čemu nám je unie, která klade stále větší důraz na běžný život země, když z ní nic nemáme? parafrázuje úvodem svého zamyšlení jednu z otázek, které lze slýchat i dnes, několik let po vstupu ČR do EU. Rozborem výše zmíněných tří pojmů a jejich souvislostí pak dochází k názoru, že předestřená otázka vlastně není formulována tak docela přesně… Proč? – Dozvíte se v článku nazvaném Mládež a Evropská unie.

    „Sedmička“ Archy také připomíná krátké pražské zastavení putovní výstavy Europenavibes, zrcadlící formou fotografií, audio- a videoartu pocity, dojmy a volné asociace mladých lidí ve vztahu ke sjednocující se Evropě. Ohlíží se rovněž za 27. Valným shromáždění ČRDM, na němž mj. současný předseda oznámil své rozhodnutí přijmout nabídku k práci v čele jednoho z odborů na ministerstvu školství. Archa zaznamenala i přijetí zástupců ČRDM premiérem republiky, informuje o blížící se přehlídce průmyslu cestovního ruchu GO a Regiontour v Brně a vybízí k včasnému hledání kandidátů vhodných k udělení Ceny Přístav 2008.

    Otevřená encyklopedie Wikipedia uvádí pod pojmem Soptík text odkazující k hrdinovi oblíbeného televizního seriálu pro děti, jímž je pohádkový dráček. Archa svým čtenářům nabízí ještě další, odvozený význam – totiž název vědomostně-praktické soutěže mladých hasičů, pořádané Moravskou hasičskou jednotou (MHJ). „Vznik této soutěže je snahou o rozšíření programu pro děti v zimním období, kdy se převážně pracuje v klubovnách hasičových sborů. Jde o dosti náročnou soutěž, při které děti musí zvládnout odpovědi na 127 otázek z požární ochrany, zdravovědy, silničního provozu a topografie, dále rozeznat význam 23 dopravních značek, 28 topografických značek a 30 značek z technického výcviku hasičů. Musí také prokázat praktické znalosti z vázání uzlů, rozhazování hadic na cíl a šplhání po laně,“ vysvětlil v rozhovoru pro Archu prezident MHJ Rudolf Valášek.

    Předposlední číslo letošního ročníku tištěného zpravodaje ČRDM dále informuje o v pořadí již šestém festivalu romské hudby Django Fest, pořádaném Společenstvím Romů na Moravě; všímá si pomoci chrudimského Občanského sdružení Altus romským neziskovkám, nového projektu Hnutí Brontosaurus „Zasaď si svůj strom“ i čestného uznání předsedovi Folklorního sdružení ČR Zdeňku Pšenicovi (a jeho spolupracovníkům) za Rytířský čin roku 2007 – světový folklorní jarmark. Své místo v Arše mají také informace o soutěži „Ukaž, co je IN, ukaž, co je OUT“, jíž se uzavřela kampaň „Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní“, článek o čundru mikulovského Klubu instruktorů s nevidomými vrstevníky i tomícký příspěvek o školení čtrnácti vedoucích oddílů z moravského regionu.

    Archa č. 7/2007 k nahlédnutí ve formátu PDF

    TÉMATA A UZÁVĚRKY PŘÍSPĚVKŮ PRO JEDNOTLIVÁ ČÍSLA ARCHY V ROCE 2008:
    1/ Dětská sdružení jako záchytný bod (Uzávěrka 31. ledna)
    2/ Děti a média (Uzávěrka 12. března)
    3/ Neformální vzdělávání v dětských sdruženích (Uzávěrka 16. dubna)
    4/ Bambiriáda 2008 (Uzávěrka 9. června)
    5/ Až se zima zeptá, co jsme dělali v létě… (Uzávěrka 20. srpna)
    6/ Děti a mládež jako politikum? (Uzávěrka 1. října)
    7/ Krajské rady dětí a mládeže (Uzávěrka 4. listopadu)
    8/ Být malou organizací…? (Uzávěrka 1. prosince)

    Autor