Linka bezpečí má nové evropské číslo 116 111 (stávající číslo Linky bezpečí 800 155 555 zůstane v provozu asi do poloviny r. 2009). „Bezpečně na netu!“ Nové spoty v síti multiplexů po celé ČR
    Linka bezpečí zahajuje před vánoci rozsáhlou informační kampaň v kinech!
    Linka bezpečí – největší a nejznámější dětská linka důvěry – zahájila během roku 2007 provoz online poradny pro bezpečný internet (Internet Helpline – Linka bezpečí Online). V těchto dnech zahajuje Linka bezpečí k tématu bezpečného používání a zneužívání internetu zcela novou informační a propagační kampaň.

    V pokračování dlouhodobé spolupráce s agenturou DDB Praha a zahraničními charitativními projekty (Nobody’s Children Foundation, Klicksafe.de) připravila Linka bezpečí do distribuce dva adaptované spoty zacílené na děti, dospívající i rodiče. Od čtvrtka 20.12. až do začátku nového roku je budou moci sledovat na plátnech kin návštěvníci multiplexů v Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni a Českých Budějovicích (CineXpress).

    Součástí kampaně je originální cyklus vizuálů, který nafotil (stejně jako předchozí prezentaci Linky bezpečí s patronem Richardem Krajčem) Jiří Turek. Vizuály se od listopadu t. r. objevují v časopisech a od ledna 2008 je připraven výlep např. v pražském metru. Před dokončením je právě i tzv. viralový spot (opět v produkci DDB a Filmservice Productions, v režii Francouze Matthieu Jorrota), určený hlavně pro internetové prostředí. Součástí informační kampaně je také oslovení žáků a studentů na školách – s podporou Ministerstva vnitra ČR a Hlavního města Praha.

    Hlavní claimy kampaně:
    Na internetu nikdy nevíš, kdo je na druhé straně!
    Každý pátý člověk na internetu se vydává za někoho jiného…
    Ve skutečném životě byste své děti chránili. Proč je nechráníte i na internetu?!

    Internet Helpline – Linka bezpečí Online! První česká linka důvěry pro bezpečný internet

    O projektu Internet Helpline
    Projekt Internet Helpline rozšiřuje stávající službu Linky bezpečí o téma reálných rizik, která mohou děti a dospívající potkat právě na internetu. Poskytuje dětem první pomoc formou psychologické a sociální asistence při práci s internetem.

    Poradna Internet Helpline funguje na bezplatné Lince bezpečí 800 155 555, kam mohou děti ohlásit zneužívání při komunikaci na internetu. Konzultanti zde volajícím poskytnou nezbytnou psychosociální podporu a poradí jim, jak bezpečněji internet používat. Jedná se především o případy, kdy děti pociťují znepokojení a ohrožení během prohlížení webových stránek, při chatu a hraní her nebo když jsou obtěžovány přes mobil či jiná komunikační média. Celosvětově se množí případy internetové kriminality (online grooming – lákání na schůzku, online šikana, zneužití osobních údajů – cyberstalking apod.) a ke snadným obětem patří právě děti.

    Vedle telefonního krizového čísla Linky bezpečí se mohou děti obrátit o pomoc a radu také na Chat Linky bezpečí na adrese http://chat.linkabezpeci.cz nebo e-mailem na kontakt ilb@linkabezpeci.cz. Důležité informace najdou děti i dospělí na webových stránkách Internet Helpline http://www.internethelpline.cz/.

    Anonymní prostor internetu se zjevně stává i nástrojem zneužívání. Podle průzkumů dětem obvykle nevadí posílat cizím lidem různé osobní informace, jako třeba fotografie, telefonní čísla nebo dokonce svoji adresu. Dospívající dostávají na internetu často pozvání na schůzku. Zhruba 20 % lidí, se kterými se potom děti a mladí lidé setkají, jsou „jiné“ osoby, než za koho se na internetu vydávaly! (ag. Gemius)


    Bezplatné číslo Linky bezpečí je umístěno v telefonních budkách po celé ČR (více než 20 tisíc automatů), a to na informačním panelu hned vedle čísel krizových volání.


    O Sdružení Linka bezpečí
    SLB provozuje projekty krizových linek: Linka bezpečí 800 155 555 – určena dětem a dospívajícím v těžkých životních situacích (nonstop bezplatný provoz z pevné i mobilní sítě);
    Linka vzkaz domů 800 111 113 a 724 727 777 – zaměřena zejména na děti na útěku z domova či ústavních zařízení (bezplatné volání z pevné sítě);
    Rodičovská linka 840 111 234 – pomáhá řešit dospělým výchovné problémy;
    Linka bezpečí Online: Internetová linka bezpečí ilb@linkabezpeci.cz – koresponduje s prací Linky bezpečí přes e-mail;
    Chat Linky bezpečí pro děti v nouzi na chat.linkabezpeci.cz a nově zavedená poradna pro bezpečný internet Internet Helpline www.internethelpline.cz.

    Linka bezpečí přijímá a řeší kolem 300-400 hovorů denně. Mezi hlavní témata volajících patří vrstevnické a rodinné vztahy, školní problémy, láska a partnerství, šikana a rasové problémy, týrání a zneužívání dětí. SLB zajišťuje při své práci absolutní anonymitu klientů.

    #bezpecnyinternet

    Autor