Safer internet v Bruselu - česko-řecký týmLetošní pátý ročník mezinárodního dne bezpečnějšího internetu byl obohacen o nový projekt, uspořádaný pro mladé lidi od 14 do 17 let. Okolo 30 teenagerů z Rakouska, Kypru, Finska, Německa, Islandu, Nizozemí, Švédska, Velké Británie a také z České republiky se 12. února 2008 sešlo v sídle Evropské komise v belgickém Bruselu, aby diskutovali o svých zkušenostech s bezpečným používáním internetových služeb a mobilních technologií. Součástí programu bylo také sestavení doporučení pro Evropskou komisi a pro zástupce firem, zabývajících se internetem, jakým způsobem by se měly aktivity Safer Internet dále ubírat.

    Za českou delegaci byli vybráni lonští vítězové z projektu Junior Internet, ve složení Kamil Zeman, Ladislav Nosákovec a Petr Mánek. Společně s doprovodem, paní Renatou Mánkovovou, celá naše skupina přiletěla do Bruselu dne 11. února večer. Zde již čekal speciální autobus, připravený odvézt naši skupinku do hotelu poblíž budovy Berlaymont – ústředí Evropské komise. Tentýž den večer jsme také měli možnost poznat naše kolegy z jiných evropských zemí.

    logo Dne za bezpečnější internet 2008Příští den ráno, kdy se měla odehrát hlavní část programu, jsme hned ráno vyrazili společně s celou naší skupinou směr Conference Centre A. Borschette. Po vstupu nás uvítali pracovníci britské Organizace proti zneužívání dětí a jejich ochraně na internetu (CEOP, http://www.ceop.gov.uk), od kterých jsme dostali instrukce a dárky na uvítanou. Úvodní předmluvu v konferenčním sále vedli organizátoři z Evropského komisařství a lidé z CEOP, kteří nás později provázeli všemi částmi programu konference. Pak následovala možnost vybrat si ze tří témat: rizika, zkušenosti a zábrany při užívání sociálních sítí, mobilních telefonů a doporučení pro zvyšování povědomí o bezpečnějším užívání online technologií. Každé téma bylo zpracováváno formou skupinového workshopu v oddělených místnostech, kde účastníci diskutovali o vlastních zkušenostech a názorech na danou problematiku. Výstupem pak byla prezentace s doporučeními a otázkami na politiky a pracovníky Evropské komise a také na zástupce jednotlivých firem a institucí (MSN, Myspace, BEBO, UPC, Telefonica, Vodafone a další).

    V odpolední části jsme se opět přesunuli do konferenční haly na otevřené valné zasedání, kde se uskutečnila další část programu konference. Úvodní slovo si vzala komisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kuneva, která mimo jiné také poděkovala všem účastníkům za jejich zájem o bezpečnost na internetu a poukázala na důležitost celého našeho počínání. Následovaly samotné prezentace, na které odpovídali např. Richard Swetenham, vedoucí oddělení pro eContenplus a bezpečnější internet, Viviane Hoffmann z Cabinet of Commissioner Reding, zástupci firem, např. Brian Groth z MSN, Maria Jose Cantarino z Telefonica, Monica Monaco z Visa a také členové evropského parlamentu, Alexander Alvaro, Catherine Trautmann a další.

    Safer internet - diplom pro česko-řecký týmV poslední části, která se uskutečnila formou rozhovorů s novináři v předsálí zasedací síně, byla možnost pohovořit si s jednotlivými osobnostmi a dozvědět se tak zajímavé informace nejen o dění na internetu. Den byl zakončen společnou večeří v restauraci.

    Třetí den jsme navštívili bruselské Scientastic Museum a připravovali se na cestu na letiště, kde byl naplánovaný odlet do Prahy.

    Celá akce byla zvládnuta na výbornou, opět se ukázala vysoká koordinovanost pracovníků z Evropské komise. Domů jsem si odnesl cenné zkušenosti, kontakty s novými lidmi a určitě také motivaci pro další aktivity v oblasti internetu.

    Za celou naši skupinu bych také rád poděkoval našemu doprovodu, paní Renatě Mánkové, která nám byla vždy k nápomoci a díky které jsme všechno úspěšně zvládli.

    Pro více informací o Safer Internet Day 2008 a o celém projektu navštivte domovské stránky na www.saferinternet.cz .

    #bezpecnyinternet

    Autor