Indie „Stop dětské práci – je lepší chodit do školy“ – tak zní název mezinárodní kampaně, která má za cíl upozornit na problém zaměstnávání dětí v Evropě a celém světě. V České Republice stojí za celou kampaní obecně prospěšná společnost Člověk v tísni.
    „Na světě žije více než 200 milionů dětí, které z různých důvodů nemohou chodit do školy a místo toho pracují v nejrůznějších odvětvích,“ sdělila pro www.adam.cz Kateřina Gabrielová, koordinátorka kampaně Stop dětské práci ze společnosti Člověk v tísni.
    Pracující děti a mladiství nejsou v Indii výjimkou. Podle jejích slov jsou pracovní podmínky dětí naprosto nepřijatelné a často výrazně ohrožují zdraví dítěte. Nejvíce dětí zapojených do pracovního procesu pochází podle Kateřiny Gabrielové z Asie, Pacifiku a subsaharské Afriky. Více než 70% dětí přitom pracuje v zemědělství, další z nich potom v domácnostech nebo dílnách. „Mezi nejhorší formy dětské práce patří prostituce, práce v dolech nebo obchod s drogami,“ říká dále Gabrielová. Dětská práce připravuje děti nejen o vzdělání a bezstarostné dětství, ale i o budoucnost. „Děti, které nemají možnost se vzdělávat, jsou poté v dospělosti odsouzeny stát se negramotnou a nekvalifikovanou pracovní silou a tím dětská práce napomáhá k udržování bludného kruhu chudoby,“ sdělila dále koordinátorka kampaně.

    Indie Společnost Člověk v tísni se v této kampani připojuje k Mezinárodnímu dni proti dětské práci, který připadá na 12.června. Roku 2002 jej vyhlásila Mezinárodní organizace práce (ILO). V České Republice se Mezinárodní den proti dětské práci připomíná již od roku 2003. Společnost Člověk v tísni připravuje na tento den veřejný happening s názvem „Je lepší chodit do školy než…“. „V pražském nákupním centru Palladium promluví o problému dětské práce ministr školství Ondřej Liška, návštěvníci si také budou moci vyzkoušet novou počítačovou hru s tematikou dětské práce, od 18 hodin se bude ve Slovanském domě promítat dokumentární film Děti v otroctví,“ řekla dále Gabrielová. Součástí kampaně je také petice proti dětské práci, kterou naleznete spolu s dalšími informacemi na www.stopdetskepraci.cz.

    Foto Jana Šedivcová

    Autor