Bavorský kruh mládeže (Bayerischer Jugendring)Témata prevence sexuálního násilí a porušení hranic při práci s dětmi a mládeží se dostala na pořad dne v Bavorském kruhu mládeže (Bayerischer Jugendring, zal. v roce 1947) koncem devadesátých let. V roce 2003 bylo zřízeno odborné místo, obsazené profesionálním pracovníkem, a začal se realizovat dlouhodobý projekt PräTect. Název je složený z německého slova pro prevenci a anglického slova pro ochranu.

    Bavorské know-how vzbudilo zájem České rady dětí a mládeže (ČRDM) již v minulém roce a Rada se rozhodla v rámci svých zahraničních aktivit na rok 2008 uspořádat výměnu zkušeností s tradičním partnerem. Z pracovní návštěvy Bavorska: (zleva) spolupracovník Kanceláře ČRDM Jiří Zajíc, odborná pracovnice projektu „Prätect“ Beate Steinbach, ředitelka Kanceláře ČRDM Michaela Přílepková a předseda ČRDM Aleš SedláčekProto strávila tříčlenná skupinka ve složení Aleš Sedláček, Michaela Přílepková a Jiří Zajíc 17. červen 2008 v bavorském Regensburgu ve společnosti Beate Steinbach, která je v současné době po návratu z rodičovské dovolené odbornou pracovnicí projektu. Beate je sociální pedagožka, která byla zároveň prvním zaměstnancem projektu, a proto nás kvalifikovaně a nonšalantně seznámila s historií a vývojem projektu. Nezastírala ani těžké začátky diskusí s členskými sdruženími, kdy se někteří obávali o tématu mluvit, aby tím nevrhli „stín podezření“ na vlastní organizaci.

    Jaká metody a nástroje tedy použili naši kolegové, aby se transparentně a zodpovědně postavili k této citlivé problematice? V žádném případě nikoliv cestu restrikcí a represí. Vznikaly osvětové diskusní akce, ediční řada vzdělávacích materiálů pro vedoucí dětských kolektivů, systém zasíťování s odbornými poradenskými pracovišti aj. V rovině institucionální tato opatření podepřela např. doporučující usnesení Hlavního výboru (ekvivalent Valného shromáždění ČRDM) pro členská sdružení, povinné zařazení problematiky do vzdělávacího programu pro získání osvědčení pro práci s dětmi a mládeží (JuLeiCa) a také vzorový Kodex chování. „Leitmotivem“ všeho snažení je posílit vnímavost pracovníků a pracovnic s dětmi a mládeží tak, aby byli schopni vnímat a definovat porušení individuálních hranic dětí a mladistvých a přiměřeně pedagogicky i z pozice své funkce v organizaci zareagovat.

    crdmJsme rádi, že jsme našli otevřené dveře ke sdílení zkušeností. Zájem o know-how totiž mají i další spolkové země a zdá se, že některé prvky projektu budeme moci využít ještě dříve než v Německu. V současné době se v Kanceláři ČRDM dokončuje překlad základních materiálů projektu z němčiny, během července vznikne propracovaný koncept seminářů a budou konkrétně definovány cíle, odborní partneři a dopad na cílové skupiny projektu. Jisté je, že část aktivit bude probíhat letos od podzimu, ale projekt bude pokračovat v delším horizontu v příštích letech.

    Na závěr ještě jedna otázka, kterou jste si mohli položit i na začátku – proč se vlastně o takové téma, které může být lidově řečeno pěkně horkým bramborem, vůbec zajímat? Při návštěvě v Regensburgu jsme se shodli na jednom: týká se to nás všech. Odhady o počtu obětí sexuálního násilí v různých formách jsou tak vysoké, že je naprosto jisté, že prakticky každý z nás má ve svém sociálním okolí nějakou oběť. Proto by všem mělo záležet na tom, abychom udělali maximum pro zamezení toho, aby pachatelé nebo pachatelky k takovým činům využívali otevřenou strukturu a atmosféru při práci s dětmi a mládeží.

    Autor