Lughnasad 2008 - keltský svátek v NasavrkáchLughnasad 2008 - keltský svátek v Nasavrkách Keltský svátek Lughnasad se slaví tradičně na přelomu července a srpna, 40 dní po letním slunovratu. Je to vlastně slavnost prvního ovoce, první sklizně, obdoba našich Dožínkových slavností. Nasavrcké občanské sdružení Boii pořádalo keltský festival léta – svátek Lughnasad letos pro veřejnost v sobotu 26. července. V krásném letním dni se za Kelty do Nasavrk přijely podívat více než 3 000 návštěvníků.

    Lughnasad 2008 - keltský svátek v Nasavrkách Festival začínal v 9:30 hodin a po celé dopoledne byla připravena řada aktivit. V zámecké zahradě si mohli návštěvníci prohlédnout i vyzkoušet keltská řemesla jako jsou ražba mincí, výroba keramiky, vaření a další.
    Po celý den probíhaly také prohlídky v expozici Po stopách Keltů v prostorách zámku –navštívilo ji více než 300 lidí.
    Nezbytnou součástí Lughnasadu se staly rovněž trhy s tradičními výrobky ze dřeva, ze slámy apod, procházky po Keltské stezce, občerstvení a medovina.
    Děti si zase mohly zasoutěžit v zámecké zahradě v hodu na kance, hodu oštěpem a dalších hrách.

    Lughnasad 2008 - keltský svátek v Nasavrkách Hlavní část programu Boii zahájilo ve 14 hodin. Od této chvíle probíhala živá vystoupení na podiu a na zahradě – irské tance, zábavná show, ukázky boje…
    Velkému zájmu diváků se těšil rovněž tradiční obřad úrody, který provedl druid Lugar.

    Občanské sdružení BOII Vyvrcholením festivalu se jasně stal večerní živý koncert kapel Jauvajs, Asonance a Celtic Cross, které postupně hrály pro nadšené diváky až do půlnoci. Pozornosti návštěvníků se těšila také mystická ohňová show.

    Díky pomoci dobrovolníku, podpoře partnerů, krásnému počasí a spokojeným návštěvníkům byly oslavy Lughnasadu 2008 opravdu svátkem radosti, veselí a hojnosti!
    A nezbývá než dodat – Lughnasad 2009, 25. července 2009 v Nasavrkách se blíží…

    www.boii.cz

    Autory fotografií jsou M. Vlasák, M. Vaňkát, L. Blažek a J. Grimmlová.


    Lughnasad
    Svátek se dodnes slaví v Irsku, ve střední Evropě jsou odrazem nejspíše dožínkové slavnosti. Z keltských božstev je spojován se svátkem bůh slunce Lugh, božstva sklizně a obilí, bohyně – matka. Symboly svátku jsou stébla obilí, kosa, srp, symbol slunce, bochníky chleba. Svátek je především oslavou života, uctíváním plodnosti a hojnosti, je spojen s hrami, zpěvem, tancem, hodováním, dokonce se svatbami „na zkoušku“.

    Autor