VUS Ondráš na Pražském jarmarku 2008Největšího reprezentanta české a moravské lidové kultury v zahraničí – Vojenský umělecký soubor Ondráš – čeká nejistá sezona. Ministerstvo obrany jej už nechce, nový zřizovatel se zatím nenašel. Ondráš má slíbené slušné věno, nápadníky mu vedení Jihomoravského kraje či města Brna dosud nenamluvily.
    VUS Ondráš vystupoval od svého založení v r. 1954 až do rozdělení Československa pod jménem Jánošík. Pod hlavičkou armády měl v Evropě i za mořem stovky folklorních představení. Je to jediné poloprofesionální těleso z asi 240 folklorních souborů v ČR.

    Vedení resortu obrany se chce Ondráše co nejdříve zbavit, protože teď potřebuje peníze na něco zcela jiného, než na kulturu, ze které se nedá střílet. Nepomohly ani desetitisíce podpisů na petici, aby přesvědčily vedení resortu obrany, aby změnilo rozkaz, podle kterého ruší Ondráš k 30. červnu 2009.

    FoSJihomoravští politici i Folklorní sdružení ČR vyjednali s ministerstvem obrany, že je ochotno VUS Ondráš s pěti desítkami nyní již výhradně civilních zaměstnanců předat jinému zřizovateli i s majetkem v pořizovací ceně skoro třiceti milionů korun a ponechat ho v dosavadním brněnském armádním sídle za zvýhodněné nájemné. Ministerstvo kultury ČR bylo ochotno převzít Ondráš pod svá křídla a přidělit jej svému Ústavu lidové kultury ve Strážnici, avšak s podmínkou, že na provoz souboru dostane ze státního rozpočtu peníze. Soubor dosud fungoval s rozpočtem pětadvacet až třicet milionů korun ročně. Je to méně, než je rozpočet nejlevnější posádkové hudby, které si ponechává Armáda ČR celkem čtyři.

    V horečném vyjednávání jsou další možné varianty, jak Ondráši získat do letošního pololetí na centrální úrovni nápadníka. Jihomoravský hejtman Michal Hašek myslel i na krizovou variantu, kdyby se převod do konce pololetí nestihl. Krajský rozpočet počítá s finanční rezervou na provoz VUS Ondráš ve 2. pololetí 2009.

    VUS Ondráš (archiv souboru)Poslední stav věci nám přibližila tisková mluvčí Ondráše Hana Maděrová: »V minulých dnech se konaly v Senátu i v Poslanecké sněmovně veřejná slyšení k petici Zachraňte Ondráš! Pro jeho zachování se při nich jednoznačně vyslovili předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, velvyslanec ČR v Iráku genmjr. v záloze Petr Voznica a další osobnosti. Usnesení z veřejného slyšení projedná Senát na své schůzi v půli března.« Ondráš pokračuje v plánovaných vystoupeních v ČR, zejména cimbálových muzik a ve výchovných koncertech s pořady pro školy. Na 20. března připravuje v brněnské Voroněži 3. maškarní bál, letos „v pohádkovém rytmu.“ A poslední březnový den Semilassu dětské programy pro stovky žáků brněnských ZŠ i MŠ a v podvečer pro veřejnost zdarma premiéru „ondrášovské líhně“, Dětského tanečního studia Ondrášek. Pak přidá výběr nejlepšího folkloru malých forem Veselé dovednosti. »V neděli 19. dubna v Janáčkově divadle v Brně se bude Ondráš loučit a děkovat. Je téměř jisté, že po 55 letech končí svou existenci v resortu obrany. Chystá slavnostní představení. Chybět v něm nebudou radost i veselí, smutek a dojetí. Ondráš pak čeká ještě zřejmě poslední „armádní“ zahraniční pracovní cesta do USA – od 24. dubna do 4. května má reprezentovat AČR i naši zemi na oslavě 10. výročí vstupu ČR do NATO a při festivalu Azalea v americkém Norfolku,« zdůraznila Maděrová.

    To vše souběžně s rušením uměleckého tělesa podle rozkazu vedení resortu obrany – tedy s výpověďmi z pracovního poměru a přípravou na zánik s předáním materiálu. »Nikdo dnes neví, zda má význam pokračovat v náročných přípravách zbrusu nového premiérového celosouborového programu pro podzimní měsíce 2009 v souvislosti s 55. výročím souboru. Zda zvát zájemce na konkurz do profesionální části souboru, zda Ondráš bude existovat. Víme jen, že umělecký provoz skončí v dubnu 2009 a co bude dál? Čas se krátí…« uzavřela tisková mluvčí Maděrová.

    Autor