Na Hračkobraní bývají k vidění třeba dřevěné konstrukce rozmanitých velikostí a tvarů.Prázdniny jsou plné festivalů, hudebních, filmových i literárních, ale jeden z nich určitě nezapomíná ani na děti – a vůbec všechny, kteří si rádi hrají. Jde o IV. Hračkobraní, které letos probíhá od 8. do 12. července v zámku a přilehlém parku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Kromě výstavy hraček a tzv. hračkobraní (kde si děti mohou spoustu hraček sami osahat) je tu velký hračkářský trh a pak nejrůznější lákadla v zámeckém parku, kterému vévodí kamenická lípa. Festival navazuje na výrobu hraček v Kamenici.

    Co je Hračkobraní
    Festival si klade za cíl obnovit veřejnou důvěru k české hračce z přírodního materiálu s důrazem na dřevěnou hračku, obnovu zájmu o tento specifický druh hračky. Zámek v Kamenici nad Lipou na PelhřimovskuStylovou kulisu Hračkobraní vytváří malebné prostředí kamenického zámku s přilehlým parkem.Kdo už umí sebejistě chodit po svých, může to zkusit ještě na chůdách.Naši výrobci, návrháři hraček, kteří pro svou tvorbu nadále užívají dřevo a další přírodní materiály, se potýkají v konkurenčním prostředí mnohdy s nekvalitním či zdravím ohrožujícím dovozovým zbožím. Zmíněný import vedle toho mnohdy vůbec nesplňuje požadavky na hračku jako zásadní formující prostředek pro vývoj dítěte či prostředek získávání prvních zásadních informací o okolním světě – tak, jak jej definují dětští psychologové či odborníci z Asociace předškolní výchovy.

    I roztočit káču se musí člověk naučit.Filozofii festivalu lze v jednoduchosti shrnout jako snahu veřejně prezentovat originalitu, vtipnost a nápaditost klasických českých hraček z přírodního materiálu (spojených s kvalitní českou hračkářskou tradicí), s hlavním těžištěm v dřevěné hračce či aktivní předvedení tradičních řemesel. Hlavním těžištěm nabízené zábavy je na Hračkobraní vedle pohádkových představení tvůrčí dětská dílna a herna.Neméně zásadním úkolem je snaha o kultivaci obecného vkusu a obnovu důvěry veřejnosti v původní klasické materiály ve spojení s hračkou. K tomu všemu napomáhá kromě hračkářských výstav i bohatý trh s hračkami, jehož doplňkem jsou drobné dílny, kde si může návštěvník vyzkoušet různé řemeslné úkony (zdobení perníčků, ušití hračky, malování lidových hraček, rozpoznávání druhů dřevin atd.). Hlavním těžištěm nabízené zábavy vedle pohádkových představení je tvůrčí dětská dílna a herna.

    Spoluautorem a důležitým podporovatelem projektu je nestor české hračkářské tvorby Václav Kubát, emeritní profesor Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze 3. Čtvrtý ročník festivalu zaštítil (býv.) ministr kultury Mgr. Václav Jehlička, dále hejtman kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek, senátor Tomáš Töpfer a poslanec Mgr. Milan Šmíd.

    Staročeské hry
    Pořádného špačka je potřeba si nejprve vlastnoručně vyrobit......no a pak samozřejmě také odpálit.Jednou z aktivit, kterou si mohli návštěvníci vyzkoušet, byly i staročeské hry, které do Kamenice dovezli ekologové z Chaloupek (www.chaloupky.cz). V ukázkách her našich předků nechyběly samozřejmě hliněné kuličky, které si mohli návštěvníci sami vyrobit (a pak se hrály turnaje o „skleněnku“). Děti i jejich rodiče se mohli projít na chůdách, vyrobit si a odpálit špačka, poskládat hvězdu či most ze smrkových štípánků a naučit se bičem roztočit a pohánět dřevěnou káču čili vlka.
    Oficiální stránky festivalu tradiční hračky z přírodního materiálu najdete na webu www.hrackobrani.cz. Letošní festival už pomalu končí, ale i příští rok se na něj můžete těšit, dveře kamenického zámku se otevřou všem hry chtivým lidem 14. – 18. července 2010.Letošní festival hraček už pomalu končí, ale napřesrok tu bude zas...

    Kamenická lípa se uchází o to být stromem roku 2009
    Lípa v zámeckém parku, která ostatně dala Kamenici nad Lipou své jméno, byla nominována mezi finalisty ankety Stromu roku 2009. Od 1. 8. 2009 můžete dát kamenické lípě hlas zasláním DMS STROM11 na číslo 87 777. Cena jedné SMS je 30 Kč. Nadace Partnerství obdrží 27 Kč, které poputují do veřejné sbírky a umožní výsadbu nových stromů. Službu DMS zajišťuje Fórum dárců.

    Autor