Gratulujeme vám. Náměstek ministryně školství Jan Kocourek (vpravo) a ředitel Akademie věd ČR Prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc. předávají ocenění jedné z úspěšných účastnic mezinárodních soutěží pro mladé vědce. (Foto Jiří Majer)V důstojném prostředí Betlémské kaple v historickém jádru Prahy byli 9. prosince 2009 oceněni studenti, kteří v různých mezinárodních vědomostních kláních výtečně reprezentovali naši republiku. Posbírali v nich padesát medailí při soutěžích v takových vědních oborech, jakými jsou chemie, biologie, matematika, fyzika, astronomie či zeměpis. Spolu s nimi se uznání dostalo i žákům ZŠ, kteří „zabodovali“ se svými projekty v rámci soutěže České hlavičky. Při této příležitosti obdrželi cenu České rady dětí a mládeže rovněž výherci literární soutěže vyhlášené během kampaně Evropa mladýma očima.

    Na mladé vědce čekala odměna v podobě stylových publikací. (Foto Jiří Majer)„Počet medailí a dalších ocenění je dokladem, že rok 2009 byl pro naši zemi právě díky vám velmi úspěšný. Svými výsledky jste prokázali, že v mezinárodním srovnání jste ve svém oboru konkurenceschopní. I když ne všichni z vás se umístili na předních místech, všichni si zasluhujete naše uznání,“ pronesl ke shromáždění mladých vědců ve svém úvodním proslovu náměstek ministryně školství Jan Kocourek. Podotkl, že za jejich výsledky se skrývají stovky hodin tvrdé přípravy, které ve svém volném čase strávili nad učebnicemi, cvičeními a odbornou literaturou. Pro mnohé z nich se tak soutěžní úspěchy mohou stát směrovkou pro celoživotní uplatnění. Jan Kocourek připomněl také to, že na výborných výsledcích mají bezesporu podíl rodiče nadaných studentů a žáků, a především učitelé. „Bez jejich podpory by byla vše cesta k úspěchu obtížnější. Mé poděkování platí i pro ně,“ dodal náměstek ministryně školství.

    Mladé tváře naší vědy (Foto Jiří Majer)Mladé tváře naší vědy (Foto Jiří Majer)K „mladým kolegyním a kolegům“ se ve své zdravici obrátil také předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. „Já si velmi vážím toho, že tu mohu být, a pozvání jsem přijal bez váhání. Už proto, že si na Akademii věd dobře uvědomujeme, že bez zapálených a kvalitních mladých vědkyň a vědců nebo adeptů na tuto profesi všichni vymřeme – vědci v této republice, na vysokých školách nebo na ústavech Akademie věd. Jedním z těch, kteří si v Betlémské kapli vyslechli slova uznání za svoji práci, byl i ředitel pražského gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. (Foto Jiří Majer)Jsem velmi rád, že vás vidím tolik,“ kvitoval hojný počet účastníků setkání Jiří Drahoš. Podtrhl, že si velmi považuje všech aktivit souvisejících s přípravou mladé vědecké generace a zmínil se právě o rozmanitých národních i mezinárodních soutěžích. Zdravici pronesenou spatra přitom odlehčil i úsměvnou historkou ze svého studentského života; týkala se jeho dávné účasti v krajském kole chemické olympiády.

    Vojtěch Vít získal za svůj výkon v prestižní soutěži INTEL ISEF v USA zvláštní cenu Asociace počítačových firem. (Foto Jiří Majer)Pak už si na vyvýšené podium přicházeli pro stisky rukou, gratulace a odměny ve formě stylových publikací jednotliví aktéři slavnostního dopoledne. Letošní ročníky soutěží, v nichž uplatnili a zúročili svoji píli a vědomosti, se konaly mj. v USA, ve Francii, v Číně, ve Velké Británii či v Bulharsku. Mladé naděje české vědy v nich posbíraly osm zlatých, 21 stříbrných a 21 bronzových medailí. Mladí vědci přebírali svá ocenění v důstojném prostředí Betlémské kaple. (Foto Jiří Majer)„Chtěl bych říci, že úspěchy v těchto soutěžích jsou z velké části samozřejmě výsledkem naší vlastní snahy a zápalu pro věc, ale nebylo by nic z toho možné, kdybychom neměli podporu ze strany rodičů: volnost, zázemí, které nám věnovali – a za to jsem jim já osobně velice vděčný,“ shrnul ve svém krátkém vystoupení jeden z oceněných studentů Vojtěch Vít, jenž získal v prestižní soutěži INTEL ISEF v USA zvláštní cenu Asociace počítačových firem.


    Další články s tématem soutěží najdete na Adamu.

    Autor