Vizualizace klešťovité brány do zamýšleného keltského skanzenu - oppida v u Nasavrk Občanské sdružení Boii působí v Pardubickém kraji a konkrétně v Nasavrkách na Chrudimsku již 8 let. Naším hlavím cílem je seznamovat veřejnost s keltskou civilizací, hlavně v návaznosti na pozůstatky významného keltského sídla – oppida, které stávalo právě nedaleko Nasavrk. Od roku 2002 se nám podařilo vybudovat expozici Po stopách Keltů, která je umístěna v nasavrckém zámku, a také naučnou Keltskou stezku Železnými horami. Pořádáme vzdělávací programy pro školy, oslavy keltských svátků, přednášky a mnoho dalších akcí.

    Keltský skanzen Gabreta v Německu Již od samého vzniku sdružení nás však provází myšlenka postavit v Nasavrkách keltský skanzen.

    Zpočátku to byl spíš pouze sen, nyní se však pomalu, ale jistě blížíme k jeho naplnění. Díky spolupráci s městem Nasavrky a Pardubickým krajem se nám podařilo v roce 2009 připravit projektovou dokumentaci a všechny potřebné materiály a v lednu letošního roku jsme podali žádost o grant z Regionálního Operačního Programu. Výsledky budou známy v létě a pokud se vše vydaří, na jaře roku 2011 stavbu skanzenu zahájíme.

    Jak bude skanzen vypadat
    Plánek budoucího keltského oppida v Nasavrkách Jedná se o rekonstrukci keltské vesnice (či spíše města) z doby laténské, tj. 2. – 1. stol. př. n. l. Do skanzenu vstoupí návštěvníci klešťovitou bránou, která je součástí mohutného opevnění s valem. Za branou je pak uvítá pohled na vlastní vesnici. Tu tvoří 6 dvorců, celkem tedy asi 30 budov. Každý z dvorců je zaměřený na představení určitého keltského řemesla – od sídla kováře, keramika či kovolitce až po dílnu tkalcovskou či kožedělnickou. Chybět nesmí ani panské sídlo. A protože nedílnou úlohu hrálo v keltském životě náboženství, bude důležitou součástí skanzenu i svatyně druida.
    Skanzen bude mimo jiné unikátní v tom, že všechny velké budovy mají svoji předlohu v archeologických nálezech z ČR, svatyně pak v nálezech ze zahraničí.

    Aktivity ve skanzenu
    Ve skanzenu plánujeme kromě běžných prohlídek organizovat také mnoho dalších aktivit – vzdělávací programy pro školy, ukázky keltských řemesel, oslavy keltských svátků, přednášky…
    Keltský skanzen Gabreta v NěmeckuBudou tam probíhat také experimenty v rámci „living history“ akcí – výpaly keramiky, tavba železné rudy, stavba milířů a výroba dřevěného uhlí a další. Právě living history (tzv. oživlá historie) hraje v dnešní době velkou roli při ověřování teorií historiků a archeologů. Kromě těchto aktivit tam budeme pěstovat dobové plodiny, chovat včely keltským způsobem, chovat domácí zvířata, pěstovat byliny apod., takže skanzen by mohl výhledově fungovat i jako „biofarma“.

    Na závěr zbývá dodat, že všechny aktivity našeho sdružení zajišťují dobrovolníci (samozřejmě kromě odborných záležitostí, jako je psaní publikací apod.). Snažíme usilovat o jejich zapojení do činnosti v občanské společnosti a také o rozvoj dobrovolníků a dobrovolnictví jako takového. Vítáme proto samozřejmě i další zájemce, kteří mají chuť se do naší činnosti zapojit.

    Občanské sdružení BOII Věříme, že se nám podaří tento velký projekt stavby vesnice úspěšně dokončit a v Nasavrkách tak vybudovat keltský skanzen jedinečný v rámci celé České republiky. Držte nám proto palce a my vás mezitím pozveme na výlet do Nasavrk – do keltské expozice, na naučnou stezku, a také v létě na oslavy keltského festivalu Lughnasadu!

    Více informací naleznete také na našich webových stránkách www.boii.cz

    Autoři