Na Vysoké škole ekonomické v Praze se bude 350 studentů z celé České republiky účastnit panelové diskuze na téma bezpečnostních aspektů těžby surovin, současných trendů či strategii ČR v této oblasti. Studenti si také budou moci, mnohdy vůbec poprvé, vyzkoušet přednést projev před všemi ostatními účastníky. Tyto projevy budou cílit na otázky nakládání s tou nejzákladnější surovinou vůbec – s vodou. Letošní XVIII. ročník světově unikátního projektu pořádaného Asociací pro mezinárodní otázky je konán pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy.

    Pražský studentský summit 2013 „Chtěli jsme našim účastníkům otevřít téma, které se v médiích velmi často objevuje a ve školách přitom není příliš diskutované, aby si měli možnost udělat vlastní obrázek o celé problematice,“ komentuje zvolené téma programová koordinátorka projektu Zuzana Netolická.

    Panelové diskuze se zúčastní přední čeští odborníci – zástupce šéfredaktora České pozice Jan Žižka, Petr Martinovský z Masarykovy univerzity v Brně a Jan Hollan z centra globálního výzkumu Czech Globe. Debatu osobností se studenty budou následovat projevy samotných účastníků, které budou pronášet před zaplněnou aulou VŠE, na jejíž půdě přípravná setkání tradičně probíhají. Studenti mohli volit mezi hned několika tématy, týkajícími se spolupráce při využívání vodních zdrojů. Šlo například o vysychání vodních zdrojů, zasolování, tání ledovců nebo naplňování jednoho z rozvojových cílů tisíciletí – přístupu k pitné vodě. Rozsah studenty zastupovaných států v rámci diplomatické simulace, jejichž názory budou prostřednictvím jejich zástupců na simulaci řečeny, je přitom více než široký. Od světových velmocí jako je USA či Francie po Kyrgyzstán, Togo nebo Izrael.

    Pražský studentský summit 2013 Odpolední program, organizovaný v jednotlivých simulovaných organizacích v čele s OSN či na půdě EU nebo NATO, nabídne studentům možnost aktivního zapojení se do řešení velkých mezinárodních témat. Účastníci Modelu NATO se mohou těšit na jednání o osudu Arktidy, ministři v simulaci Rady EU budou mít na stole návrh na zrušení emisních povolenek a delegáti Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) se zaměří na udržitelné využívání surovinových zdrojů obecně.

    Sobotnímu programu budou tradičně předcházet i doprovodné akce, které se drží tématu workshopu. V pátek 15. 2. Proběhne exkurze do největší čistírny odpadních vod v ČR v Praze Bubenči včetně prohlídky staré čističky, nabízející srovnání čištění vod v průběhu dějin. V pražském Americkém centru doplní program seminář, který má účastníkům odhalit základní náležitosti a pravidla při psaní odborných textů. Doprovodné akce uzavře projekce v rámci Lidskoprávního biografu. Promítat se bude dokument Krev v mobilech a po skončení filmu proběhne diskuze s odborníky na danou problematiku.

    O Pražském studentském summitu
    Pražský studentský summit je celosvětově unikátním vzdělávacím projektem, který se koná pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petra Fialy. Cílem pěti setkání je dát 350 vybraným studentům příležitost zdokonalit své rétorické a argumentační dovednosti, vzdělávat se a získat zajímavé zkušenosti a informace z oblasti působnosti OSN, NATO a EU. Díky partnerství se společností Microsoft mají všichni studenti k zdarma dispozici řešení Office 365, což výrazně přispívá ke zvyšování počítačové gramotnosti účastníků a jejich konkurenceschopnosti na trhu práce. Akci pořádá Asociace pro mezinárodní otázky.

    www.studentsummit.cz

    Autor