Zástupci Občanského sdružení Altus společně s principálem Loutkářského souboru Ahoj Chrudim se před Vánocemi vydali do partnerského slovenského města Svidník.

    Loutkové představení bylo malým dárkem poslední školní den v letošním kalendářním roce pro děti.

    Zástupci Občanského sdružení Altus a Loutkářského souboru Ahoj Chrudim před Vánocemi zavítali do partnerského slovenského města Svidník - jednání na radnici (foto: archiv města) „S přáteli z partnerského města spolupracujeme již delší dobu. V letošním roce jsme chtěli v rámci dobrovolnického projektu 72 hodin opět pokračovat na podzim v naší rozjeté práci na fotbalovém stadionu, ale s časových důvodů jsme se vydali až těsně před Vánocemi. A protože klimatické podmínky neumožňovaly práci na místním stadionu, rozhodli jsme se potěšit děti místních mateřských škol a připravit pohádky,“ říká projektový manažer Občanského sdružení Altus Roman Málek, který spolupráci se slovenskou stranou rozjel už v roce 2005 při koordinaci čtyřiceti dobrovolníků při pomoci v Tatrách v roce 2005.

    Principál Loutářského souboru Ahoj Chrudim Libor Štumpf při představení pro děti. S Ahojem sdružení Altus spolupracuje hodně na ekologických tématech pro děti (foto Roman Málek) Chrudimští na dvoudenním setkání nejen potěšili okolo sto padesáti dětí mateřských škol loutkovými pohádkami, ale zároveň plánovali další aktivity. „V roce 2014 se těšíme na květen a návštěvu pana primátora u nás, v roce 2015 bychom chtěli pozvat na největší českou akci v oblasti vedoucích dětských kolektivů do Chrudimi,“ doplňuje předseda sdružení Martin Benák.

    Část účastníků při výuce pantomimy od žačky ZUŠ Kristíny Ražiny- držitelky 1. místa v kategorii jednotlivec za Červený karafiát XX. ročníku PAN 2013 v Liptovskom Mikuláši (foto: Věra Slezáková) Svidničtí zase připravili Chrudimským zajímavé chvíle. Čekala je výuka pantomimy, dostali stejně jako veřejnost při vánočních trzích punč od pana primátora Jana Holodňáka, shlédli vystoupení žáků ZŠ a MŠ či folklórního souboru Makovica na pěší zóně.

    Cesta ve sněhu, kde se psaly dějiny Československa - na Dukle. (foto Roman Málek) Delegace zavzpomínala i v krutých mrazech na boje na Dukle a prohlédla si Vojenské historické muzeum. Jak jeden z účastníků podotkl: „V té době se nikdo neptal – proč jdeme bojovat, co z toho budu mít a neříkal mně se nechce…“

    Společné foto před Vojenským historickým muzeem (foto Janette Pichaničová) Česko-slovenská spolupráce je aktivní a to díky podpoře Města Chrudim a Města Svidník a cesta byla dále realizována s podporou České rady dětí a mládeže a Pardubického kraje.

    Autor