Česko-německé fórum mládeže zahájilo svým plenárním zasedáním ve dnech 27.–30. března 2014 již osmé funkční období.

    Při této příležitosti se v Říčanech u Prahy sešlo 30 mladých Čechů a Němců ve věku od 16 do 25 let, kteří budou v příštích šestnácti měsících jako členové Fóra mládeže reprezentovat hlas české a německé mládeže v diskuzi nad otázkou „Jaké vzdělá(vá)ní potřebujeme?“

    Česko-německé fórum mládeže 2014 v Říčanech Na úvod osmého Fóra mládeže připravili koordinátoři Franziska Stölzel a Ondřej Kavan pestrý program, během kterého vystoupili hosté z obou zemí působící v oblasti vzdělávání a práce s mládeží. Členové se ke svým projektům a diskuzím mohli nechat inspirovat literárně filozofickým zamyšlením „Vzdělání = luxus?“ Frederike Förster (Fridrich-Schiller-Universität Jena), interaktivním příspěvkem o občanském vzdělávání Ondřeje Horáka (Centrum Občanského Vzdělávání, Brno), představením saského modelu občanského vzdělávání v Sasku Sabine Kirst (Landeszentrale für politische Bildung in Sachsen, Drážďany) a prezentací možností v oblasti neformálního vzdělávání Michaely Cvachové (Česká rada dětí a mládeže, Praha).

    Česko-německé fórum mládeže 2014 v Říčanech - Frederike Förster V pátek večer uspořádalo Fórum mládeže panelovou diskuzi pro veřejnost, při které nabídlo česko-německé srovnání role občanského vzdělávání ve zdravé demokracii. Své zkušenosti a poznatky sdílely Michaela Cvachová a Sabine Kirst a spolu s nimi na pódiu diskutovaly i členky Fóra mládeže, Šárka Navrátilová a Lucretia Penzenstadler. Celým večerem provázela novinářka Bára Procházková, které se sama také věnuje problematice občanského vzdělání v České republice a v Německu.

    V následujících dnech se členové Fóra mládeže rozdělili do pěti tématických skupin, ve kterých budou v příštích šestnácti měsících pracovat a sdílet své názory, zkušenosti a postřehy ke společné otázce „Jaké vzdělá(vá)ní potřebujeme?“ Tématy pro osmé Fórum mládeže se stalo estetické vzdělávání, participace mladých na zdravém životním prostoru, motivace žáků ve formálním a neformálním vzdělávání, výuka historie a význam kultury vzpomínání pro mladou generaci nebo volba střední školy a praktické vzdělávání.

    Členové Fóra mládeže se budou během svého funkčního období pravidelně setkávat v České republice i v Německu a dílčí výsledky svých projektů a diskuzí budou prezentovat na dvojjazyčných webových stránkách www.cnfm.cz a na oficiálním facebooku www.facebook.com/DTJF.CNFM.

    Česko-německé fórum mládeže
    vzniklo r. 2001. Tvoří ho 30 dobrovolníků z Česka a Německa ve věku 16-26 let, kteří se snaží o zlepšení a prohloubení česko-německé spolupráce. Za tímto účelem připravují v národnostně smíšených pracovních skupinách projekty, které si sami vymyslí, a diskutují nad tématy, které je zajímají. Zastřešujícím tématem osmého funkčního období 2014/2015 je motto „Jaké vzdělá(vá)ní potřebujeme?“. Činnost a projekty Česko-německého fóra mládeže podporuje Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Tandem – Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže.

    Další informace: www.cnfm.cz nebo www.facebook.com/DTJF.CNFM

    Autor