Velký zájem základních i středních škol zaznamenal první ročník Týdnů mediálního vzdělávání, který 22. května spustil Člověk v tísni ve spolupráci s nezávislými redakcemi a organizacemi rozvíjejícími mediální gramotnost.

    Týdny mediálního vzdělávání - Člověk v tísni - JSNS

    Až do 30. června mají učitelé možnost uspořádat projekci filmu, vzdělávací seminář nebo diskuzi s novináři a posílit tak mediální gramotnost mladých lidí. To ale není jediná aktivita Člověka v tísni na tomto poli. Před časem začal vydávat pravidelný Bulletin mediálního vzdělávání a nyní iniciuje vznik Platformy mediálního vzdělávání.

    Týdny mediálního vzdělávání - Člověk v tísni - JSNS Více než 154 zapojených škol, 41 ze 47 novinářů a mediálních odborníků, kteří mají již 2 týdny od spuštění projektu zcela obsazeny všechny své termíny. Zájem škol ilustrují i tato čísla. Ze 154 škol je 20 % pražských a 80 % mimopražských. Celých 39 % tvoří základní školy, 32 % gymnázia a 29 % pak střední odborné školy a učiliště. 85 % škol zvolilo debatu s novinářem a 15 % seminář některé ze spolupracujících organizací. 81 % škol pustí svým žákům i dokumentární film Nic než lži. „Ohlas, který projekt u škol vyvolal, potvrzuje, že si vyučující uvědomují význam a důležitost mediálního vzdělávání. Chystáme proto i další aktivity,“ říká ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Již před časem začal Člověk v tísni s vydáváním pravidelného měsíčního on-line Bulletinu mediálního vzdělávání, který pedagogům nabízí náměty a materiály k mediální výchově reagující mimo jiné na aktuální mediální témata a kauzy. Nyní chystá vznik Platformy mediálního vzdělávání.

    Týdny mediálního vzdělávání probíhají od 22. května do 30. června po celé České republice. Partnery se stalo 9 nezávislých redakcí, z nichž se projektu účastní více jak 40 novinářů. Své odborníky na diskuze a semináře nabídlo i 11 spolupracujících organizací, které se dlouhodobě zabývají mediální osvětou či rozvojem občanské společnosti. Zapojit se mohou všechny střední školy a druhé stupně základních škol. Všechny informace jsou k dispozici na www.jsns.cz/tmv

    Další krok – Platforma pro mediální vzdělávání

    Týdny mediálního vzdělávání - Člověk v tísni - JSNS Člověk v tísni v současné době zároveň iniciuje vznik Platformy pro mediální vzdělávání. „Měla by podpořit mediální vzdělávání na všech úrovních formálního a neformálního vzdělávání, propojovat existující aktivity na tomto poli, výměnu zkušeností a pomoci prosazovat důležitost mediální gramotnosti mezi odbornou i laickou veřejností,“ vysvětluje Karel Strachota. K tomu mají sloužit pracovní setkávání, účast na odborných fórech, mezinárodní spolupráce a společné projekty členů platformy.

    Těmi jsou zástupci projektů a organizací spolupracujících na Týdnech mediálního vzdělávání, např. Demagog.cz, Manipulátoři.cz, Prague Security Studies Institute či Think-tank Evropské hodnoty. Mediální odborníci z akademického prostředí Alice Němcová Tejkalová a Radim Wolák z FSV UK, zástupci Vyšší odborné školy publicistiky v Praze a Vyšší odborné školy Jana Ámose Komenského v Ostravě a další vyučující s praktickou zkušeností a nezávislí novináři. A dále pak zástupci vzdělávacích platforem, které se mediálnímu vzdělávání dlouhodoběji věnují jako Občankáři.cz nebo Česká středoškolská unie, z. s.

    Organizátorem je Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, který dlouhodobě pracuje s mladými lidmi i učiteli. Je provozovatelem audiovizuálního portálu JSNS.CZ, vzdělávací platformy pro pedagogy, která jim zdarma nabízí více než 220 – převážně dokumentárních – filmů a metodiku jejich využití ve výuce. Mezi jeho další projekty patří například Studentské volby, Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách nebo kampaň Proti ztrátě paměti. Na jaře odstartoval druhý ročník soutěže Hledá se LEADr. a 30. května již počtvrté udělila Cenu Gratias Tibi pro aktivní mladé lidi.

    Autoři